A románok többsége szerint Magyarország ellenőrzése alá akarja vonni Erdélyt

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2019. május 21. kedd

A románok többsége úgy értékeli, hogy Magyarország elfogadhatatlan mértékben beavatkozik Románia belügyeibe, és azon ügyködik, hogy "így vagy úgy" ellenőrzése alá vonja Erdélyt - egyebek között ez derült ki az INSCOP román közvélemény-kutató intézet egy friss felméréséből, amelynek külpolitikai és nemzetbiztonsági kérdésekről gyűjtött adatsorát hétfőn tették közzé.

A "Magyarország elfogadhatatlan mértékben beavatkozik Románia belügyeibe" állítással a megkérdezettek 58,2, míg a "Magyarország azon ügyködik, hogy így vagy úgy ellenőrzése alá vonja Erdélyt" állítással 62,6 százalékuk értett egyet.
Az április 12. és május 3. között végzett felmérés adatsora szerint a megkérdezettek 64,4 százaléka egyetértett azzal, hogy "Oroszország jelentette és jelenti a legfőbb fenyegetést Románia biztonsága számára", és 59,2 százalékuk támogatná, hogy Románia növelje védelmi kiadásait.
A felmérésből az is kiderült: a válaszadók Magyarországot tartják a legkevésbé baráti országnak Románia szomszédai közül.
A megkérdezettek 78,5 százaléka tartja a Moldovai Köztársaságot, 59 százalékuk Bulgáriát, 50 százalékuk Szerbiát, 40 százalékuk Ukrajnát és 27,1 százalékuk Magyarországot baráti országnak. Románia valamennyi szomszédjáról "inkább baráti" összkép alakult ki Magyarország kivételével: a megkérdezettek 61,2 százaléka nem értett egyet azzal, hogy Magyarország barátja lenne Romániának.
A válaszadók csaknem kétharmada szerint Oroszország - és több mint 60 százalékuk szerint Magyarország is - abban érdekelt, hogy Románia gyengébb állam legyen, míg a NATO-ról, a Moldovai Köztársaságról, az EU-ról és az Egyesült Államokról úgy gondolják, hogy inkább Románia erősödésében, mint gyengülésében érdekeltek.
A megkérdezettek több mint 80 százaléka szeretné, ha Románia a jelenlegi szinten tartaná, vagy még szorosabbra fűzné az Egyesült Államokhoz fűződő stratégiai partnerségi kapcsolatát.
A közvélemény-kutatást a Román Akadémia két éve alakult, főleg Oroszországgal és Magyarországgal foglalkozó Információs Hadviselést és Stratégiai Kommunikációt Elemző Laboratóriuma (LARICS) rendelte meg.  Az INSCOP több mint ezer választópolgárt vont be a felmérésbe. A hibahatár háromszázalékos.
(index.hu)

You have no rights to post comments