Cantalamessa: a világi hívek az egyház nukleáris energiája

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2011. december 26. hétfő

A pápai ház szónoka szerint az evangéliumtól áthatott laikus úgymond „megfertőzhet” másokat...

Az Apostoli Palota Redemptoris Mater kápolnájában Raniero Cantalamessa kapucinus pénteken reggel 9 órakor megtartotta utolsó adventi prédikációját a Szentatya és a Római Kúria tagjainak részvételével.

Elmélkedésének középpontjában a szekularizált nyugati világ evangelizációjának főszereplői, a világiak szerepe állt. A posztkeresztény világot szerinte három dimenzió jellemzi: a tudományosság, a szekularizáció és a racionalizmus. Mindhárom tendencia közös gyökere a hit válságában található.

Cantalamessa feltette a kérdést: Talán a keresztény hit újra visszatér Európába azokból az országokból, amelyeket korábban evangelizált, ez alkalommal azonban nem északról, mint a barbár inváziót követően, hanem délről? Cantalamessa utalt a Szentatya beszédére, amelyet csütörtökön intézett a Római Kúria tagjaihoz. Ebben a pápa kiemelte, hogy az a hit, amellyel Afrikában találkozott, sokkal élőbb és örömtelibb, mint amit nyugaton tapasztal meg az ember.

A nukleáris energia hasonlatából kiindulva a Pápai Ház prédikátora megállapította, hogy a világi hívek az egyház számára egyfajta nukleáris energiát jelentenek spirituális értelemben: az evangéliumtól áthatott laikus úgymond „megfertőzhet” másokat. Mivel a papság négyszázezres számához képest a világi hívek több százmillióan vannak, valóban döntő szerepet játszhatnak az evangélium világosságának terjesztésében a világon. Ami még elismerésre méltóbbá teszi a világiak által végzett hithirdetést, az sokszor az, hogy ingyenesen végzik, gyakran saját pénzükből áldozva rá.

Végül Cantalamessa rámutatott a család fontosságára az evangelizációban. Az első evangelizáció ugyanis az otthon falai között kezdődik.

Vatikáni Rádió/Magyar Kurír

You have no rights to post comments