Online felmérésben kérdezték az embereket az egyházról

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2025. május 01. csütörtök

Online felmérésben kérte ki az emberek véleményét a magyar és a teljes katolikus egyházról a Megujul.hu. A kutatás nem reprezentatív, de a szervezők szerint így is jó képet ad a „keresztény és polgári” középosztályról. A válaszolók többnyire a politikai függetlenség, a közéleti morális iránymutatás, a kommunikációs stílus, a visszaélések kezelése és a hitelesség terén adtak negatív értékeléseket.

Online felmérést végzett a Megujul.hu csapata a katolikus egyház és a Magyar Katolikus Egyház (MKE) magyarországi megítélésről. Az eredményeket most publikálták, és ezekből kiderül, hogy a válaszolók többségének a politikai függetlenség, a hitelesség, a visszaélések kezelése, a morális iránymutatás és a kommunikációs stílus tekintetében lesújtó véleménye van a magyarországi szervezetről – adta hírül a Megujul.hu.
A Szemlélek Alapítvány által működtetett portál 2025 márciusában indított országos plakátkampányt, amelyben a jelen és a jövő egyházáról szóló felmérésük kitöltésére is invitálták közönségüket.
A válaszadók a pozitív változás útját ugyancsak egyértelműen kirajzolták: a visszajelzések alapján a magyar egyház válságából a Ferenc pápa által világszerte megkezdett átfogó megújulási folyamatba való aktív bekapcsolódás mutathat kiutat. – írta a lap.
A kérdéseket 4356-an töltötték ki, és hangsúlyozzák, hogy a felmérés nem volt reprezentatív, de jól leképezi a „keresztény és polgári” középosztályt. A válaszadók 80 százaléka városban lakik, 50,7 százalékuk férfi, 49,3 százalékuk nő. 79 százalékuk rendelkezik diplomával és 76,2 százalék római vagy görögkatolikus, 9,6 százalékuk ateista, a többiek pedig nagyrészt protestáns vagy más keresztény felekezetek hívői.
Először az MKE és a katolikus egyház helyzetéről kérték ki az emberek véleményét, majd a szinodiális megújulásról szóló kérdések következtek. A résztvevők többnyire 1-től 5-ig osztályozhatták a szervezeteket a különböző kérdésekben, ahol az 1 a leginkább negatív, az 5 pedig a legpozitívabb véleményt jelölte, de akadtak szabadszavas, kitöltős válaszlehetőségek is.
Az ötös skálán az evangélium hiteles képviseletére az MKE 2,35-öt, a Szentszék 3,54-et kapott. Korszerű kommunikációra 2,12 és 3,34, morális iránymutatás hatékonyságára 2,11 és 3,28, a hívekkel való párbeszédre pedig 1,85 és 2,87 átlagpontok születtek, minden esetben a Vatikán javára.
Arra a kérdésre, hogy krízisben van-e a katolikus egyház, a Szentszék esetében 67 százalék válaszolt igennel, míg a MKE tekintetében 81 százalék. A megújulást világszinten 86 százalék, Magyarországra nézve viszont 90 százalék tartotta szükségesnek.

Nem örülnek a magas kormányzati befolyásnak
Arra a kérdésre, hogy milyen hatással van a Magyar Katolikus Egyház szabad működésére a jelenlegi kormányzattal, állami vezetéssel való kapcsolata, 53,3 százalék adott egyest, vagyis szerintük nem működik szabadon az egyház. Az MKE közéleti kérdéseket érintő iránymutatásával kapcsolatban 55,2 százalék érezte úgy, hogy nagyon elégedetlen.
A lap megjegyzi, hogy a kitöltők 80 százaléka elégedetlen az egyház társadalomformáló és értékközvetítő erőfeszítéseivel, kétharmaduk a hívőknek is több teret szánna az egyház jövőjének alakításával kapcsolatban.
A kifejtős válaszok esetében a legtöbbször ismétlődő szó a „nyitott”, a „visszatérő” és a „politikamentes” volt.
A portál kigyűjtött párat, amelyekről úgy gondolja, leginkább jól szemlélteti a többségi véleményt. Arra a szabadszavas kérdésre, hogy milyennek kellene lennie a jövő egyházának, valaki azt írta: Amelyikben a hatalmi, anyagi javak iránti vonzalom, és ezek elvesztésétől való félelem nem írja felül a krisztusi értékeket.
Más a „hivatásos egyház (papok, szerzetesek)” és a „világi hívek” közötti különbséget emelte ki, és azt, hogy jó lenne, ha a hívek aktívabbak lennének az egyházban, míg a „hivatásos egyházfiak pedig nyitottabbak lennének a világi hívek keresztény életvezetésével kapcsolatos problémáira”. Egy másik válaszoló is hasonló véleményt fogalmazott meg, amikor azt írta, „helyi szintről építkezve, a világiak felé is nyitott, közösséget építő egyház” az, amire szükség volna, hozzátéve, hogy kevés a kisközösség, és akad, ahol alig van közösségi élet az egyházban. „Tradicionális, erős, határozott, isteni igazságokat megalkuvás nélkül közvetítő, maszkulin” – írta egy másik válaszoló.
(index.hu)