Kémháború

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2025. május 10. szombat

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) szerint két magyar állampolgárt tartóztattak le Ukrajnában kémkedés miatt. A vád szerint adatokat gyűjtöttek Kárpátalja katonai védelméről, sebezhető pontokat kerestek, és elemezték, hogyan reagálnának a helyiek, ha magyar csapatok lépnének be a régióba...

Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) azt állítja, leleplezett egy Nyugat-Ukrajnában működő magyar katonai hírszerző hálózatot. Ez az első ilyen eset az ország történetében, írja a Kyiv Post.
A lap szerint két magyar állampolgárt tartóztattak le, akik adatokat gyűjtöttek Kárpátalja katonai védelméről, sebezhető pontokat kerestek, és elemezték, hogyan reagálnának a helyiek, ha magyar csapatok lépnének be a régióba.
Az SZBU szerint a letartóztatott két személyt a magyar titkosszolgálat toborozta az akciók végrehajtására. A közlemény szerint szerint a hatóságok tudják, hogy a magyar katonai hírszerzés mely ügynöke irányította az őrizetbe vett két személyt. Korábban mindketten az ukrán hadsereg alkalmazásában álltak. Az SZBU dokumentálta a magyar ügynökök minden lépését, és lakóhelyükön letartóztatta őket. A házkutatás alatt telefonokat és egyéb tárgyi bizonyítékokat foglaltak le. Most hazaárulással vádolják őket.
Az Unian azt írja, hogy az egyik ügynök egy 40 éves egykori katona volt a Beregszászi járásból, akit a magyar titkosszolgálat még 2021-ben toborzott, és 2024-ben aktiválták. Az ügynök személyesen derítette fel az ukrán védelmi erők elhelyezkedését és az S–300-as légvédelmi rakétarendszerek koordinátáit a régióban. Az információgyűjtés után Magyarországra utazott, hogy jelentést tegyen. A határátlépéshez egy igazolást szerzett, miszerint beteg apját kíséri, akinek külföldi kezelésre van szüksége. Az SZBU szerint feladata volt az is, hogy még legalább két személyt toborozzon, melynek a célja az lett volna, hogy a katonai hírszerzés a fronthoz közeli területeken és a fronton kialakult helyzetről is gyűjtsön információkat.
A másik letartóztatott személy az ukrán biztonsági és védelmi erők volt katonája, annyit tudni róla, hogy nő, és hogy 2025-ben szerelt le. Az ő feladata Kárpátalja repülőgép- és helikopterállományáról, valamint korábbi katonai egységének védelmi rendszereiről való információszerzés volt. Az ügynökök a Signal alkalmazáson keresztül tartották a kapcsolatot felettesükkel.
„A feladat az volt, hogy információkat gyűjtsenek a kárpátaljai régió katonai biztonságáról, sebezhető pontokat keressenek a régió szárazföldi és légi védelmében, valamint tanulmányozzák a helyi lakosok társadalmi-politikai nézeteit: különösen a viselkedésükre vonatkozó forgatókönyveket, ha magyar csapatok lépnek be a régióba” – írja az SZBU.

Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő is kifejtette véleményét az eset után. A közösségi médiában az Indexnek is gyakran nyilatkozó szakértő leírta, hogy szerinte ez rendkívül komoly figyelmeztetés és egyértelmű „piros lap” az ukrán kormány részéről Budapest felé.
A nyilvánosságra került kapcsolattartási videók alapján nem kérdés, hogy az ukránok vagy feltörték a magyar ügynökök telefonjait, vagy más műszaki, kémelhárítási eszközöket vetettek be az akció során. Ez ciki, ha igaz… nekünk! – írta. Hozzátette, hogy ha az ukrán vád helytálló, és Magyarország ténylegesen hírszerzési műveletet hajtott végre Kárpátalján, ami így megbukott, az hatalmas szakmai kudarc, komoly presztízsveszteség.
„Fontos azonban megjegyezni, hogy ne legyen illúziónk: Ukrajna területén jelenleg szinte minden NATO-ország aktív hírszerzési szempontból. Az viszont, hogy Kijev ilyen nyíltan fellépett hazánk ellen, azt mutatja, milyen mélyre süllyedt az ukrán–magyar viszony, és mennyire elromlott a két ország kapcsolata, mert az ilyen ügyeket nagyon ritkán intézik így, ennyire nyilvánosan a biztonságpolitika világában…” – zárta posztját Tarjányi Péter.

Magyar válasz, adok-kapok...
 Az országok között diplomáciai egyeztetés indult, majd a magyar külügyminiszter közölte, hogy Magyarország kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémet, akik Ukrajna budapesti nagykövetségén látták el feladatukat. Mi nem tűrjük, hogy Ukrajnában ilyen lejárató akciókat indítsanak folyamatosan Magyarországgal, a magyar emberekkel szemben – fogalmazott a külgazdasági és külügyminiszter pénteken.
Szijjártó Péter bejelentése után Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter is jelentkezett, így a pénteki ukrajnai letartóztatásra adott magyar válaszra megérkezett a reakció: két magyar diplomatát kiutasítanak Ukrajnából.
(index.hu)