Szeptembertől indul az Otthon Start lakáshitel, amelyet a kormány állami támogatással fix 3 százalékos kamattal kínál első saját lakás vagy családi ház vásárlására. A program célja, hogy segítse a fiatalokat, de a maximálisan igénybe vehető támogatások csak azoknak érhetők el, akik legalább havi 1,2 millió forint nettó jövedelemmel rendelkeznek – Gergely Péter, a Biztos Döntés alapítója, pénzügyi szakértője szerint ez a jövedelmi szint a legtöbb magyar család számára elérhetetlen.
Szeptembertől indul az Otthon Start lakáshitel, amelyet a kormány állami támogatással fix 3 százalékos kamattal kínál első saját lakás vagy családi ház vásárlására. A program célja, hogy segítse a fiatalokat, de a maximálisan igénybe vehető támogatások csak azoknak érhetők el, akik legalább havi 1,2 millió forint nettó jövedelemmel rendelkeznek. Ez a jövedelmi szint azonban a legtöbb magyar család számára elérhetetlen.
Az Otthon Start keretében megvásárolható családi házak maximális vételára szeptembertől 150 millió forintra emelkedik, míg a lakásoknál továbbra is 100 millió forint marad a felső limit. Ez a változtatás lehetővé teszi, hogy a gyermeket vállaló fiatal házaspárok kombinálják a fix 3 százalékos kamatozású Otthon Start hitelt a csok plusz támogatással, ami akár további 50 millió forintot jelenthet. Az Otthon Start és a csok plusz így együttesen akár 100 millió forintos kedvezményes lakáshitelt tesz lehetővé.
Kihozni a maximumot csak kevesen tudják
Ha a feleség még nem töltötte be a 35. életévét, a fiatal párok a babaváró hitelt is igénybe vehetik, amely legfeljebb 11 millió forint kamatmentes, szabadon felhasználható támogatás. Így elméletben akár több mint 110 millió forint kedvezményes finanszírozás is elérhetővé válik. Ugyanakkor a gyakorlatban ehhez jelentős önerő és piaci hitel is szükséges.
Egy háromgyermekes család esetén, ha a teljes támogatási keretet ki szeretnék használni egy 150 millió forint értékű családi ház megvásárlásához, legalább 15 millió forint saját forrásra és további 24 millió forint piaci hitelre van szükség. A havi törlesztőrészlet így megközelítheti a 690 ezer forintot, amihez minimum 1,2 millió forint nettó igazolt jövedelem kell a bankok elvárásai szerint. Ez a szám messze meghaladja a magyar átlagjövedelmet, amely páronként is kevesebb mint egymillió forint.
A jelenleg hatályos csokplusz-szabályok szerint az első közös lakásszerzők esetében az ingatlan bekerülési költsége nem haladhatja meg a 80 millió forintot. Ez ütközik az Otthon Start által megemelt 150 milliós felső határral, így a jogszabályokat szeptemberig módosítani kell, hogy a támogatások kombinálhatók legyenek. A módosítás várhatóan meg is történik majd.
Az Otthon Start program széles körben nyitja meg az otthonteremtés lehetőségét, ugyanakkor a maximális támogatás eléréséhez szükséges magas jövedelmi követelmények miatt a lehetőség csak a jövedelmi ranglétra felsőbb szintjén álló fiataloknak lesz valóban elérhető. Ez pedig megkérdőjelezi, hogy a program mennyire lesz képes valóban segíteni a társadalom széles rétegeit a lakásvásárlásban.
(index.hu)