Két év telt el azóta, hogy egy izraeli kutatócsoport azt állította, a növények képesek magas frekvenciájú, kattogásra hasonlító hangokkal valami beszédnek is nevezhető dolgot csinálni. A kutatók azóta még mélyebbre ásták magukat a témában, és most egy új tanulmányban már azt mondják, a növények nem pusztán beszélnek, hanem kommunikálni is tudnak bizonyos állatokkal, amelyek reagálnak az általuk kibocsátott hangokra – írja a BBC.
Ennek bizonyítéka az izraeli tudósok szerint az, hogy megfigyelték, a nőstény molyok nem raknak tojásokat egy paradicsomra, ha az olyan hangokat ad ki, amely arra utal, hogy nem teljesen egészségesek. A kutatók állítják, hogy a kísérleteik során mindent megtettek, hogy a molyok ne a növények külsejére, hanem kizárólag a hangokra reagálva hozzanak döntést. Azt is állítják, hogy most először sikerült megfigyelni ezt a jelenséget. Azt ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a növényeknek nincsen tudata, a hangokat a környezeti viszonyok változása idézi elő, a mostani felfedezés annyit jelent, hogy erre az állatok, és talán más növények is tudnak reagálni.
A kutatócsoport szerint ez alapján nincs kizárva, hogy más állatok is hoznak döntéseket a növények hangjai alapján. Például arról, hogy beporozzák vagy megegyék őket, esetleg elbújjanak bennük. A továbbiakban ezt fogják tüzetesebben is megvizsgálni, mert szerintük lehet, hogy ez csak az első lépés, és ennél összetettebb interakciók is vannak az állatok és a növények között. Azt is meg fogják nézni, hogy a növények egymásnak is át tudnak-e így adni információt.
(telex.hu)