Eddig is ismertük bizonyos káros hatásait a mikroműanyagoknak, magyar kutatók most azonban egy újabbat tártak fel ezek közül. A mikroműanyagok az élőlények egészségén túl a viselkedésüket is befolyásolhatják: a talajlakó ászkarákokat például kockázatvállalóbb viselkedésre késztethetik ezek az apró szennyező anyagok, ami az ökoszisztémára nézve is súlyos következményekkel járhat – derül ki az ELTE közleményéből.
Az intézmény kutatóinak új kutatása szerint a mikroműanyagok mára mindenütt jelen vannak, a mélytengerektől a talajon át a légkörig, ám hogy pontosan milyen hatással van az élőlényekre arról egyelőre korlátozott ismereteink vannak. Eddig például nem tudtunk róla, hogy a szennyező anyag hosszabb távú jelenléte hatással van a talajban élő közönséges gömbászkák (Armadillidium vulgare) viselkedésére.
Ezek az apró állatok fontos szerepet játszanak a talajban az elhalt növényi anyagok lebontása révén. Ha veszélyt észlelnek, összegömbölyödnek és mozdulatlanul maradnak, hogy hasi részükhöz a kisebb ragadozók ne férjenek hozzá, a nagyobbak pedig szem elől tévesszék őket.
A szakértők azt tapasztalták, hogy azok az ászkarákok, amelyek táplálékukkal együtt mikroműanyagokat is fogyasztottak, gyorsabban feladták ezt a gömbszerű, védekező pózt.
Vagyis kevésbé óvatosak, mint azok a társaik, akik nem találkoztak mikroműanyaggal, ez pedig túlélési esélyüket is csökkenti.
Emellett az is kiderült, hogy ezeknél az egyedeknél kisebb volt a viselkedési eltérések egyéni változatossága, ami arra utal, hogy a mikroműanyag nemcsak az átlagos viselkedésre, hanem annak rugalmasságára is hatással van.
Az ászkák vonatkozásában egyelőre úgy tűnik, a mikroműanyagok általi szennyezés negatívan befolyásolja a ragadozók elleni védekezésüket, ami populációjuk csökkenését is okozhatja. A kutatók a jövőben további vizsgálatokkal szeretnék részletesebben feltérképezni a mikroműanyagok viselkedésformáló hatásait.
(ng.24.hu)