Kiadták a teremtésvédelemről szóló új miseszöveget

Kategória: Cikkek, írások Megjelent: 2025. július 11. péntek

Az Átfogó Emberi Fejlődés Szolgálatának Dikasztériuma és az Istentiszteleti és Szentségi Dikasztérium július 3-án mutatta be a Római misekönyv új liturgikus miseszövegét. A Missa pro custodia creationis (Szentmise a teremtett világ megőrzéséért), amely a Laudato si’ kezdetű enciklika szellemiségét közvetíti.

XIV. Leó pápa július 9-én ezzel a propriummal mutatott be szentmisét Castel Gandolfóban.

Ezzel az új miseszöveggel „az Egyház liturgikus, lelki és közösségi támogatást nyújt ahhoz a felelős gondoskodáshoz, amelyet közös otthonunk, a teremtett világ iránt mindannyiunknak gyakorolnunk kell. Az ilyen szolgálat valóban a hit, a remény és a szeretet nagyszerű megnyilvánulása” – mondta a sajtótájékoztatón Michael Czerny SJ bíboros, az Átfogó Emberi Fejlődés Szolgálatának Dikasztériuma prefektusa. A teremtésvédelemnek szentelt szentmise

arra ösztönöz minket, hogy hűséges őrzői legyünk annak, amit Isten ránk bízott. Nemcsak a mindennapi döntésekben és a közpolitikában, hanem imádságainkban, istentiszteletünkben és világban való életvitelünkben is.”

Az integrált környezetvédelem előmozdításának módja

A Római misekönyvben 49 különböző mise és könyörgés található a különféle szükségletekre és alkalmakra. Ezek közül 17 a Különféle nyilvános alkalmakra részben található, és ez az új liturgikus szöveg ebbe a kategóriába fog tartozni.

Az Istentiszteleti és Szentségi Dikasztérium június 8-án kelt hivatalos rendelete, amelyet XIV. Leó pápa hagyott jóvá – és amely a propriumnak a Római misekönyvbe való beillesztését jelzi –, szintén megjelent.

Ez a liturgikus szöveg több vatikáni dikasztérium együttműködésével készült, és Ferenc pápa tíz évvel ezelőtt megjelent Laudato si’ kezdetű enciklikája ihlette. A miseszöveg kiadása egyúttal Szent II. János Pál pápa 1990-es béke világnapjára írt, Béke a teremtő Istennel, béke az egész teremtett világgal című üzenetének 35. évfordulójára esik.

„A Szentmise a teremtett világ megőrzéséért a Laudato si’  kezdetű enciklika néhány kiemelt pontját veszi át, és imádságos formában fejezi ki azokat abban a teológiai keretben, amelyet az enciklika elevenít meg” – fogalmazott a sajtótájékoztatón Vittorio Francesco Viola OFM érsek, az Istentiszteleti és Szentségi Dikasztérium titkára. A miseszöveg „jó ellenszere” annak, hogy a Laudato si’ kezdetű enciklikát pusztán egy „hamis vagy felszínes környezetvédelemmel” foglalkozó műként olvassuk, ami „távol áll attól az »integrált ökológiától«, amelyet az enciklika átfogóan leír és előmozdít”. A titkár szerint Ferenc pápa tanítása inkább „ökoszociális” jellegű, semmint kizárólag „ökológiai” szöveg.

Emlékezés az éghajlatváltozás által érintettekre

A teremtés nem egy hozzáadott téma, hanem mindig is jelen volt a katolikus liturgiában”, mivel az Eucharisztia „összeköti az eget és a földet, átöleli és áthatja az egész teremtést”, és benne „megáldjuk Istent a kenyérért és a borért, amit kapunk”

– mondta Michael Czerny bíboros. Ez a szentmise most „növelheti hálánkat”, és egyben „arra hív, hogy törődéssel és szeretettel válaszoljunk” a mai kor kérdéseire.

A bíboros kiemelte továbbá, hogy „egy olyan világban, ahol a legsebezhetőbb testvéreink az elsők, akiket az éghajlatváltozás, az erdőirtás és a környezetszennyezés pusztító hatásai érintenek, a teremtés védelme hitünk és emberségünk kifejezésévé válik”. A Laudato si’ kezdetű enciklikát idézve hangsúlyozta, hogy

a Föld és a szegények kiáltása egy, és a felületes ökológia veszélye” az, hogy azt hisszük, csak ökológiai problémát kell megoldani, és hogy ezt az emberek kárára is megtehetjük.

A szentmisében szereplő olvasmányok és imák

Vittorio Francesco Viola érsek hangsúlyozta, hogy a szentmisében szereplő olvasmányok „nagyon gazdagok és számos felismerést kínálnak”. Olvasmánynak az Ószövetségből a Bölcsesség könyve 13,1–9 része szerepel, amely kiemeli annak fontosságát, hogy Istent a teremtésén keresztül lássuk.

A válaszos zsoltárban a 19. (18) zsoltár egyes versei szerepelnek, amely kiemeli, hogy „az egek hirdetik Isten dicsőségét”, valamint a 104. (103) zsoltár, amely szerint „örüljön az Úr műveinek!”

Szentleckének Szent Pál kolosszeieknek írt leveléből választottak egy részt (1,15–20), amely megerősíti, hogy Krisztus „a láthatatlan Isten képmása, minden teremtmény elsőszülötte. Mert benne teremtett mindent a mennyben és a földön”.

Végül Máté evangéliumából két részt javasoltak, melyek közül választani lehet. Az egyikben (6,24–34) Krisztus arra hívja fel a figyelmet, hogy „Nézzétek az ég madarait! Nem vetnek, nem aratnak, csűrbe sem gyűjtenek – mennyei Atyátok táplálja őket”. A másik (8,23–27) azt mutatja be, ahogy Jézus lecsendesíti a vihart, miközben tanítványaival egy csónakban vannak.

A szentmise imái is tükrözik a teremtett világ gondozásának fontosságát, például azzal a felhívással, hogy „amíg új eget és új földet várunk, tanuljunk meg harmóniában élni minden teremtménnyel”.

A miseszöveg latin nyelven ITT elérhető.

Forrás: Temesvári Római Katolikus Egyházmegye; Vatican News

Fotó: Vatican News; kiemelt kép: Vatican Media

Magyar Kurír

You have no rights to post comments