Fakasfalka és szivárvány
„A remény nem egy szokás vagy egy jellemvonás – amely vagy megvan, vagy nincs meg bennünk –, hanem erő, amit kérnünk kell.” – mondta Ferenc pápa a Remény évének első audienciáján szombaton. Szükségünk is van erőre, amely felülemel a hétköznapok hírein, amelyekből csak úgy árad a csüggedés és reménytelenség szelleme. Háború, tűzvész, gazdasági és politikai bajok - nem sorolom. Helyettük két friss élményt, felismerést osztanék meg, az egyik a hétfői közösségi alkalmukon történt, a másik pedig egy könyv olvasásakor.
A 2025. évi vezérigéről
Isten szava táplál és éltet, mi pedig belekapaszkodunk az Ő tanításába, ahogy csak lehet. Ezért hosszú évek óta minden év elején imádságban kérek szentírási igét, ami iránymutatóként szolgálhat az adott évben az életünkre. Így történt ez most is. Azt gondolom, hogy az ilyen módon megimádkozott és átelmélkedett ige hasznos a személyes és közösségi életünkben, szolgálatunkban egyaránt.
Kezdődik a szentév - határozzuk el, hogy szentekké leszünk
"Ne nehezítsd meg a dolgomat!" - mondta nevetve Manócska (a feleségem) rögtön, amikor elárultam, miről fogok írni az Ehetiben. Pedig épp ellenkezőleg: ha komolyan vesszük, hogy szentek akarunk lenni, az meg kellene, hogy könnyítse a körülöttünk élők életét is. (Na persze nem kanonizált szentekké, az nem a mi dolgunk és esélyünk sincs rá, de olyan módon mindenképp, hogy előre akarunk haladni a tisztulás és az életszentség útján, azaz egyre jobban szeretni, türelemmel, békességgel szolgálni, még ha ez időnként lehetetlennek tűnik is...) Ha már a remény szentéve a 2025. év, mi is reménykedjünk...
Ahogy lehetetlen is lehetségessé válik
Képzeljük el, hogy Isten és a sátán sakkozik (remélem, senkit nem botránkoztat meg ez a kép). A sátán ismer minden lépést, minden kombinációt és trükköt és akkor csal, amikor csak tud. Isten betart minden szabályt – és végül mégis mindig Ő győz.
Mennyei látás
Úgy tűnik, a világ egyre nagyobb zűrzavarba süllyed. Új háborúk törnek ki, a globális felmelegedés hatásai egyre erőteljesebben jelentkeznek, diktátorok emelkednek fel és süllyednek le, közben válságba kerül a kereszténység által ihletett polgári demokrácia. A végidők jeleit mintha a mi korunkról mintázták volna… Ha csak a saját eszünkre támaszkodunk, óhatatlanul eltévedünk. Mennyei látásra van szükségünk, hogy világosan lássuk az okokat és következményeket, és így valódi válaszokat találjunk ezekre a kihívásokra.
Szűz Mária új neve
Az ószövetségi elképzelés szerint a név mintegy összefoglalja és képviseli viselője személyiségét. Jézus Krisztusnál könnyű ezt megérteni, hiszen Jézus annyit jelent, mint Isten megszabadít – és valóban, Jézus Krisztus a Szabadító, aki kiváltott minket a sötétség birodalmából és Atyja országának polgáraivá tett minket.
Népünk és nemzetünk hivatásáról
Előre meghatározott cél és értelem nélkül élünk a világban, vagy van valamilyen titokzatos erő, amely egy meghatározott cél felé irányítja életünket? A keresztény hit erre igennel felel. Az emberiség útja a teremtés művével és az első emberpárral kezdődik. Végső célja és beteljesedése visszatérés az Istennel való teljes közösségbe, amelyet már nem árnyékol be a bűn.
A remény embereinek néhány tulajdonságáról
A 2025-ös év szentév lesz és a remény éve, legalábbis az egyházunk szándéka szerint. De akkor lesz valóban azzá, ha mi is a remény embereivé válunk. Ehhez segítségül nézzük meg a remény embereire jellemző néhány tulajdonságot.
Jézus hintázik - szöveg képekkel
Azelőtt harminc évvel, a megtérésem utáni években, amikor újra kacérkodni kezdtem a rajzolással, sokszor csak Jézus szenvedésének stációival foglalkoztam, annyira magával ragadott, hogy mit tett, mit vállalt értünk Isten Fia. Nem mintha értettem volna, vagy szerettem volna a szenvedést, de vonzott, főleg, ahogy a nagy szenvedő szentek tükrözték vissza, Pio atya vagy Neumann Teréz. Aztán ahogy múltak az évek és egyre jobban megismertem Jézus Krisztus magával ragadó személyiségét, úgy változtak az alkotások témái is.
Egy különös jövőkutató nézeteiről
Álnéven publikál, elzárja személyét a nyilvánosságtól és csak az írásait küldi el a szerkesztőségeknek. Publikációi egyediségét az adja, hogy a megatrendek és -folyamatok elemzésekor nem csak a tudományos eszközökkel mérhető dolgokat és eseményeket nézi, hanem a kultúra, a művészetek és a vallások, hiedelmek hatásait, s bár ebben nem egyedülálló, de abban már inkább, hogy tudományos tényként (!) értékeli a természetfeletti világ létezését, ami pozitívan (konstruktívan) vagy negatívan (destruktívan) befolyásolja a nagy folyamatokat. Egy egyszerű példán bemutatva:
Várakozó hittel
Isten népe várakozó hittel, a „már igen” és a „még nem” feszültségében élte, s éli életét. Izrael népét egykor már kimentették az egyiptomi rabságból és bemehettek az Ígéret földjére, de az igazi, örök Kánaán még nem nyílt meg előttük. Dávid királyságot alapított, de Dávid Fiának örök királysága még nem jutott uralomra a földön úgy, ahogy azt a izajási prófécia ígérte, ahol együtt legelészik a bárány és a farkas: