Főmenü
Misszió
Rólunk
Ki olvas minket?
Oldalainkat 755 vendég és 0 tag böngészi
Társas kapcsolatok és a magány
A legújabb kutatások szerint a társas kapcsolatok nem csupán érzelmileg töltenek fel, hanem szó szerint életet is menthetnek. Kimutatták, hogy a magány még az elhízásnál és a mozgáshiánynál is veszélyesebb lehet az egészségre. De hogyan lehet új barátokat szerezni felnőttként, amikor az élet sűrű, az idő kevés, és már nincsenek közös iskolapadok vagy játszóterek?
A magány ára
Szakértők szerint a társadalmi elszigetelődés egészségügyi kockázata drámai mértékű. A társas kapcsolatok hiánya ugyanolyan veszélyes lehet, mint napi 15 szál cigaretta elszívása – állítja Dr. Vivek Murthy, az Egyesült Államok volt tisztifőorvosa.
A mai digitális társadalomban a valódi emberi kapcsolódás hiánya jobban fennáll, mint valaha. Az elmagányosodás sokszor észrevétlen folyamat, amely csendben, alattomosan emészti az egészséget. Fokozott stresszt, magas vérnyomást, alacsonyabb élettartamot, gyengébb immunrendszert, sőt, pszichés problémákat is okozhat.
Az ember társas lény. Egyszerűen szükségünk van arra, hogy tartozzunk valahová. – mondja Dr. Amit Kumar pszichológus, aki szerint a szoros kapcsolatok nemcsak boldogabbá tesznek, de az élettartamunkat is növelik.
Barátkozás felnőttként
A felnőtt barátságok már nem tudnak olyan gyorsan és könnyen kialakulni, mint gyerekkorban. Az élet nem iskolapad, helyette csupa felelősség. A munka, a család, a háztartás és a további kötelességek mellett nincs sem idő, sem energia igazi barátok szerzésére.
Emellett pedig fennállnak további nehezítő tényezők: gátlások, félelem az elutasítástól, akár szociális szorongás. Sokan már eleve lemondanak arról, hogy új barátokat találjanak, pedig valójában csak egy új megközelítésre lenne szükség.
A lenti tippek segíthetnek abban, hogy felnőtt fejjel is friss barátságokra tegyél szert:
- Ne várd a tökéletes pillanatot, hanem teremtsd meg! – A barátkozás nem mindig varázsütésre történik. Kezdd kicsiben: egy köszönés, egy dicséret, egy kérdés, egy mosoly többet ér, mint gondolnád.
- Ne félj a visszautasítástól! – Sok pszichológus javasolja az „elutasítás-terápiát”. Ez annyit jelent, hogy direkt olyan dolgokat kell kérned, amikről tudod, hogy elutasítják. Minél többet alkalmazod a gyakorlatot, annál többet veszít a súlyából az elutasítás és egyre kevésbé fogsz tartani tőle.
- Építs új rutinokat, ne tökéletes estéket – A rendszeresség a fontos. Nem kell minden találkozónak nagyszabásúnak lennie. Elég szimplán csak együtt tölteni az időt valakivel. Akár a leghétköznapibb dolgokat is végezhetitek együtt: egy közös séta, főzés vagy vacsora, akár páros edzés vagy bevásárlás.
- Válaszd a közösségi alternatívát! – A mindennapi kényelmi megoldások sokszor elszigetelnek minket egymástól. Ha tudatosan a személyes jelenlétet választjuk, esélyt adunk magunknak a kapcsolódásra.
A magány nemcsak érzelmi kérdés, hanem fiziológiai is. Ha hosszabb, boldogabb életet akarsz, nem elég a vitamin, barátokra is szükséged van.
(divany.hu)