Kultúra
A borfogyasztás kezdetei
Trójában már i.e. 2500-ban ittak bort, méghozzá vöröset - első alkalommal sikerült kémiai bizonyítékot találni arra, hogy a trójaiak valóban ittak bort. A Tübingeni Egyetem kutatóinak gázkromatográfia segítségével sikerült igazolni az eddigi feltételezést, ráadásul azt is megállapították, hogy nemcsak az elit, hanem a köznép tagjai is fogyasztottak bort.
Sípos (S) Gyula: Emberke
Most, hogy Kapu Tibor, egy magyar ember van fent az űrben, eszembe jutott egy mese, amit még 2017-ben írtam a napközis csoportomnak. (Ilyenkor ők mondják a szereplőket és én megírom hozzá a mesét...) A történet egy kisfiúról szól, aki űrhajós szeretne lenni, a címe: Emberke. Tessék parancsolni:
Mikor pihennek a méhek?
A méhek alvási szokásait a darmstadti műszaki egyetem kutatói tanulmányozták, s az eredményekről a Journal of Sleep Research szakfolyóirat hasábjain számoltak be.
Meteoritvasból készült Tutanhamon fáraó tőre
Az ókori Egyiptom egyik legkülönlegesebb régészeti lelete a Tutanhamon fáraó sírjából előkerült, rendkívül kifinomultan megmunkált készült tőr. Keletkezését a kutatók a Kr. e. 14. századra datálták, noha a vaskohászat elterjedése Egyiptomban csak évszázadokkal később, a Kr. e. 6. század körül kezdődött meg – írja a Múlt-kor.hu.
Sípos (S) Gyula: Családi ballagás (alkalmi vers)
Az iskolai ballagásra egy anyuka megkért, hogy írjak egy verset a fiának, akinek a nővére ballag, és a fiú fog szavalni a műsorban. Gyorsan írtam valamit, bár nem éreztem nagyon sikerültnek, de elküldtem, és meglepetésemre el is szavalták. Szóval, ha érdekel, itt a vers, Családi ballagás:
Miért hiányzik a Colosseum fele?
A Római Colosseum az ókor egyik legismertebb építészeti remekműve. Nagysága évezredek óta lenyűgözi az embereket, látványa pedig rengeteg turistát vonz nap mint nap az olasz fővárosba. Azonban sokan nem tudják, miért hiányzik az amfiteátrum egyik fele.
Borsószem hercegnő (szerelmes mese)
Az angyalok nagy jutalmat kaptak munkájukért. Ki kellett ugyanis fényesíteni a csillagokat, megpörgetni a bolygókat, a Tejutat pedig olyan tisztára söpörni, hogy azon a legkisebb csillagpor szemcse se maradjon. Mivel pedig az angyalok gyorsan és szorgalmasan dolgoztak, kérhettek egy ajándékot Istentől.
Károlyi Amy négy szép verse
Weöres Sándor és Károlyi Amy házassága a magyar irodalom egyik legkülönösebb és legmeghatóbb kapcsolata volt. Szerelmüket a szellemi szépség iránti közös elfogultságuk alapozta meg, és kölcsönösen a magasba emelték a másikat.
Károlyi Amy élete végéig gondoskodott gyereklelkű férjéről. Halálos ágya mellől sem mozdult el. „Mi fáj, Sándor?” – kérdezte. „Felmegyek a magasságos egekbe, az fáj” – ezek voltak Weöres Sándor utolsó szavai. Károlyi Amy négy szép verse itt:
Szeretet történetek a Bibliából – Szenvedélyes szerelem
Több nagy szerelmi történet van a Szentírásban. Ábrahámé, aki kitartott Sára mellett és nem akart másik asszonyt akkor sem, amikor nem született gyerekük, vagy Mózesé, aki végig kitartott Cippóra mellett, vagy épp Máriáé és Józsefé – de a legszenvedélyesebb mind között Sámsoné volt.
A magyar nyelv különlegességeiről
Csodálatos nyelvünk néhány tulajdonsága, amiért nehéz megtanulni:
Egy űrhajós tréfája
Az összes űrbeli furcsaság és tréfa közül az első hely joggal Owen Garriott tréfájáé. 1973-ban az amerikai Skylab űrállomás legénységének tagja volt. A tréfa, amelyet a repülésirányító központ tisztje, Robert Crippen ellen játszott, méltó arra, hogy örökre bekerüljön az űrhajózás évkönyveibe.
Sípos (S) Gyula: Utolsó emlékeim anyánkról
Anyánk, gyönyörű asszony
36 évesen a kórházban
testét a rák fölzabálta
barna epét hányt egy tálba
Aztán már csak
a nyitott koporsóban láttuk
fehér csont arcán
kék hullafoltok
Megdicsértek minket
mert szépen viselkedtünk
a temetésen
nem sírtunk